Hunyadi téri Vásárcsarnok: Gombapont
Megnyitottunk a Hunyadi téri Vásárcsarnokban és jelenleg ez a legjobban pörgő üzletünk. Az üzlet a fősoron középtájt helyezkedik el. Az épület és tér már átesett a felújításon, csak a belső részek várják a rövidesen kezdődő rekonstrukciót. Az üzlet helyszíne illeszkedik a koncepciónkhoz, miszerint Gombapont üzletet telepíteni és gombát vásárolni piacon, vásárcsarnokban kell. A piacok és vásárcsarnokok nem csak a múlt relikviái, hanem hagyományosan kiemelt helyei az élelmiszer beszerzésének és újabban trendi pontjai a városi létnek. A fast-food, az internetes rendelés és vásárlás és a plázák, nemzetközi élelmiszerláncok térnyerésével, úgy tűnt, hogy háttérbe szorul a tradicionális piacozás. A Hunyadi tér szombati nagypiacai ennek ellentmondani látszanak, ott továbbra is tömött asztalokkal várják a vevőket az őstermelők, kistermelők, hogy szezonális portékáik gazdát cseréljenek és a vásárcsarnok is megtellik zsibongó vásárlókkal.
Emlékek, hangulat, Hunyadi
Gyerekkoromban nagymamám egy időben a az Aradi utcában lakott. Ha nála voltam engem szalasztott le a Hunyadira, ha kellett még valami a hétvégi főzéshez. Nem járt jól, mert általában leragadtam a téren sakkozóknál és hosszúra nyúlt a vásárlás. Már akkor elbűvölt a tér hangulata és soha nem gondoltam volna, hogy valamikor lehetőségem nyílik mindennap magamba szívni újra ezt a hangulatot.
A Piac és a Tér
A tér „ismertségét” a piaca adja. A csarnok már igazi építészeti műemlék, hiszen 1897-ben építették. A 19. század második felében dinamikusan fejlődő városnak szüksége volt egy jelentős –központi- vásárcsarnok mellett több kisebb, egy-egy kerületet ellátóra is. Ezek sorába illeszkedik a Hunyadi téri is, amelyet Czigler Győző tervezett –szintén az ő munkája a Hold utcai csarnok – és napjainkban is megfelel eredeti funkciójának, hiszen minden megtalálható benne, ami egy alapos bevásárláshoz szükséges.
Budapest parkjai | Hunyadi tér
Napjainkban a helyi piac, akárcsak a régi időkben, egy olyan közösségi tér, amely összeköti a generációkat: az időseket, és a legfiatalabbakat, akiknek egészen új élmény a piacozás. Itt találkozhatnak rég nem látott barátok, távoli rokonok, a modernitásban egymástól jobban eltávolodott szomszédok és ismerősök. A piac több, mint kereskedelmi létesítmény. A frissen szedett gyümölcsök íze, a kiskertben termett zöldségek illata, az őszinte mosoly és a kedves szavak adják meg mindannyiunknak a helyi közösséghez való tartozás érzését, amitől otthonra lelünk a világban, mondja a Terézvárosi Vagyonkezelő Csarnok-Piac Blogjában.
FoodHall és Gasztrotrend
Mi is hiszünk abban, hogy az régi-új gasztro trendek nálunk is otthonra lelnek és a slow-food, fine-food, főzz-otthon, vedd-a-hazait trendjei erőre kapnak. Nyugateurópában a városokban lévő 19-20. században épült vásárcsarnokok, sőt a használaton kívüli pályaudvarok, ipari épületek átalakulnak „Foodhall”-okká. Egyfajta gasztro pláza, ahol élelmiszerüzletek, vendéglők, bárok, büfék, biztosítanak teret a kulináris szórakozásának, közösségi életnek és minőségi élelmiszerek beszerzésének.
A legjobb piac placc
A WeloveBudapest szerint, a Hunyadi téri piacon valóban nem lehet melléfogni. Ez a főváros egyik legkisebb, hangulatos és nemzeti védettséget élvező vásárcsarnoka. Nem egyszerű szabadtéri piacot találni a belváros sűrűjében. A Hunyadi tér a Nagykörút közvetlen szomszédságában található. Kóstoljuk meg az őstermelők által árusított mézeket, szalonnát, kolbászt és ne hagyjuk ki a friss zöldségeket, kenyereket és savanyúságokat sem. A csúcsidő, mikor a legtöbb árustól tudjuk beszerezni a csemegéket pénteken és szombaton reggel kezdődik.
Nos, itt vagyunk mi is, hogy csatlakozzunk Gombapont delikát üzletünkkel!
A piacok szerte a világban egyszerre adnak otthont a helyi kereskedelemnek, és teremtenek lehetőséget a közösségek tagjainak a találkozásra. Nem kivétel ez alól a Terézváros szívében található Hunyadi téri piac sem, amely a mai napig Budapest egyik méltán híres termelői piaca. A Hunyadi téren már az 1800-as évek elejétől működött piac, az akkori város szélén, melyet a pestiek heti rendszerességgel látogattak. Az idő múlásával felmerült az igény, hogy – a székesfőváros más piacaival egyetemben – fedett helyre kellene költöztetni az egyre népszerűbb, ezáltal egyre zsúfoltabb vásári forgatagot.
Így épült meg a termelői piac szomszédságában, 1897-ben Czigler Győző tervei alapján a Hunyadi téri Vásárcsarnok, egyike annak az öt vásárcsarnoknak, melyek a rohamosan növekvő világváros lakosainak igényeit voltak hivatottak kielégíteni a XIX – XX. század fordulóján.
A vásárcsarnok a felújítás előtt (Fotó: Wikipédia),
Az épület felújítva kívülről (fotó: Both Balázs/pestbuda.hu)
A Hunyadi tér történetét nagyszerűen foglalja össze a Budapest100 építészeti-kulturális közösség és a Babramegy gasztroblog, amely szerint a Hunyadi tér alapvetően az Andrássy útnak és a hozzá kapcsolódó kulturális, és közlekedési infrastruktúrának, valamint az akkori városvezetés, „Közmunkatanács” modern városépítészeti elképzeléseinek köszönheti a létét. Ezek az elvek, – az árnyat adó fákkal létrehozott park, amely helyet biztosít a járványügyi, higiéniai követelményeknek megfelelő élelmiszerpiacnak és élelmiszer vásárcsarnoknak, – akár ma is megállják a helyüket bármely városvezetési programban.
A piac egészen a mai napig megőrizte alapvető karakterét, és mára az egyetlen belvárosi őstermelői piacként idézi meg számunkra ezt az immár két évszázados hangulatot. A csarnok az elmúlt években egy külső, homlokzati felújítást követően visszanyerte eredeti pompáját, az őstermelői soron pedig korszerű asztalok és ponyvák teszik a vásárlási élményt 21. századivá. Azóta megújult állapotában ismét a környék egyik legkedveltebb bevásárló- és pihenőhelye lett a szinte egységes 19. század végi téralakkal is büszkélkedő Hunyadi tér.
Életképek a Hunyadiról
A Hunyadi megmentése
A 2000-es évek első évtizedében a fenntarthatóság jegyében életre kelő, a „farmtól az asztalig” koncepció és egy tudatosabban vásárló fiatal-középkorú réteg megjelenése segítette a helyi piacok életben tartását, sőt újabbak létrejöttét is. Napjainkban Magyarország számos tájegységéről érkeznek árusok a piacra, hogy primőr áruval lássák el a főváros lakóit. A Hunyadi téri őstermelői piac főszezonban akár 80 árussal várja a kiváló magyar minőséget kedvelő vásárlóközönséget. PestBuda építeszeti Örökség Blog több bejegyzésében írt a Hunyadi téri és Vásárcsarnok történetéről, rekonstrukcióiról, és az épületről. Két fő csapás érte eddig. A világháború bombatalálata és a szocializmus 40 éve, amely nem volt tekintettel még az állagmegóvási szükségletekre sem, nemhogy a műemlékvédelmi szempontokra. A harmadik csapás, – a rendszerváltás követő vadkapitalista mélygarázsépítési elképzelés, – azonban már a helyi civilek tiltakozása miatt nem következhetett be.
2007 nyarán megalakult a Kincsünk a Piac – Hunyadi tér nevű civil csoportosulás azzal a céllal, hogy közösségi tervezés keretében a környékbeli lakók is befolyásolhassák a tér és a piac sorsát. Lakossági fórumokon és szórólapokon arra hívták fel a figyelmet, hogy a fák nagy része egy olyan beruházásnak esne áldozatul, amely nem az itt élők igényeit szolgálná, hanem a belvárosba érkező autóforgalom egyik gócpontjává tenné a Hunyadi teret.
A harcról íme egy kis video: Millió millió…
Erre két petícióban több ezer aláíró szólította fel az önkormányzatot, hogy a vásárcsarnokot eredeti funkciójának megfelelően újítsa fel, a közparkot pedig mélygarázs építése nélkül rendezze. Győztek.
A jelegi helyzet
A jelenlegi állapot szerint a Cziegler Győző tervei alapján 1897-ben épült vásárcsarnok helyi védelem alatt áll. A háromhajós, bazilikális elrendezésű csarnokteret az Eötvös utca és a Hunyadi tér felől egy-egy kétemeletes bérháztraktus fogja közre, ahol összesen húsz, nagy alapterületű és belmagasságú lakás található. Ezekben a ma lezárt, porlepte, szakadt redőnyös, gipszstukkós ingatlanokban egykor jómódú tisztviselők és más középpolgári egzisztenciák éltek. A míves lépcsőházi korlát kovácsolt vasból, a lépcső vörös mészkőből készült, míg az ajtók és ablakok a legjobb asztalosok keze nyomát dicsérik.
Stílusát tekintve hasonlít a vele szinte egy időben épült másik öt vásárcsarnokhoz. Stílusát tekintve hasonlít a vele szinte egy időben épült másik négy vásárcsarnokhoz (Fővám tér, Rákóczi tér, Klauzál tér és Hold utca). A szocializmus idején a belső térben sok otromba rongálás történt. A csarnokbelső is viszonylag ép. Az oldalhajókban azonban máig megmaradtak az eredeti kofastandok öntöttvas díszítéseikkel és rácsaikkal. A tetőszerkezet acéltartói ellipszis ívűek, szegecseltek.
A lakóházi szárnyat a 2140 négyzetméteres, ma is piacként működő csarnoktértől mindössze egy ajtó választja el. A belső térben szembeötlő, hogy a szocializmus évtizedeiben milyen elképesztően magasról tettek a műemlékekre. Ezt bizonyítják a csarnok három sarkába – nyilván engedéllyel – beleépített otromba, szögletes téglatornyok, az alumínium hullámlemezzel burkolt pavilonok itt-ott megtoldva házilag eszkábált tákolmányokkal.
Tervezők, építők dícsérete
A bodegakáoszt leszámítva a csarnokbelső viszonylag ép és karbantartott. Felnézve hosszasan el lehet gyönyörködni a tetőszerkezet acéltartóinak szegecselt, ellipszis ívű formáiban. Látszik, hogy az építtetők annak idején engedték a tervező fantáziáját kibontakozni, noha nyilván lehetett volna jóval olcsóbb megoldást is találni. Hiába, ez a csarnok egy másik kor szülötte, amikor nem minden a minimalizmusról szólt!
Ez az igényesség elmondható az épület külsejéről is. A homlokzaton alkalmazott sárga tégla a belső tér díszítésénél is megjelenik. Az épületkülső jellegzetes ékességei a falpilléreken lévő ökör- és sertésfejet ábrázoló gipszstukkó díszítőelemek. A félköríves ablakok záróköveit szatírfejek, az ereszszegélyeket palmettadíszek és oroszlánfők díszítik.
A félköríves ablakok záróköveit szatírfejek, az ereszszegélyeket palmettadíszek és oroszlánfők díszítik. A IV-es számot viselő Hunyadi téri sok tekintetben hasonlít testvéreihez, a vele szinte egy időben épült másik négy vásárcsarnokhoz.
A Hunyadi téri csarnok okosan kitalált létesítmény volt, ahol a szekereken beérkező áru raktározására egy hatalmas, boltozatos pinceteret alakítottak ki, ahol minden kofának megvolt a maga elkerített tárolója. A rakodók innen teherlift segítségével pótolták az egy szinttel feljebb eladott árut, így fönt sosem volt több zöldség és hús a szükségesnél.
A Terézváros legnagyobb zöldterülete a városrész Király utca és Andrássy út közötti sáv. A Hunyadi tér a VI. kerület egyik zöld szigete. Nem túl nagy, de ezen a környéken így is nagy értéknek számít, mert itt kevés a park, és ha van is, nem nagyobb területű.
A tér helyreállítására 2012-ben került sor, ennek során kicserélték a padokat, felfrissítették a növényzetet. Létesítettek egy zenepavilont, ahol koncerteket lehet majd tartani, fény és vízjátékot produkálni képes vízmedencét. A tér felújításához használt anyagokat úgy választották ki, hogy azok színükben, anyagukban harmonizáljanak a csarnoképület klasszicista stílusához, hogy megfeleljenek a felújítás jelmondatának. „XIX. századi hangulat – XXI. századi színvonal”.
Termelői piacForrás: Forrás: Barta Bálint / kepszerk.hu
Felújítás
A csarnok felújításához 2017-ben fogtak hozzá, de a tér revitalizációja már 2012-ben befejeződött. 2013-ban pedig a közkedvelt termelői piac is megújult: a bádogtetős bódékat összecsukható asztalok és napernyők váltották fel.
A vásárcsarnok főbejárata napjainkban (fotó: Both Balázs/pestbuda.hu)
WeloveBudapest Fotó: Bódis Krisztián – Balkányi László –
A Hunyadi tér közelmúltbeli történetét kétségtelenül a lakók és a civilek összefogása teszi szerethetővé. Nekik köszönhető, hogy ez ma ismét a környék egyik legkedveltebb bevásárló- és pihenőhelye. Egy park, amely meg is érdemelné, ha így neveznénk. Nem pedig egy mélygarázs zárófödémje, amelynek tetején fák helyett legfeljebb cserepes díszcserjék élnének meg.
A Szófia utcai sarok homlokzata is megszépült (Fotó: pestbuda.hu),
Kovácsoltvas lámpa, felette a sertésfejdíszítés a főbejárat mellett (Fotó: pestbuda.hu),
Az Eötvös utca felőli homlokzat, a „fő kijárás” felirattal (Fotó: pestbuda.hu)
Bejárat a Hunyadi téri oldalon (Fotó: pestbuda.hu)
A harmadik ütem megvalósítása mellett elkezdődött a felújítás befejező, negyedik ütemének, a pinceszint és a belső tér rekonstrukciójának előkészítése is. Jövőre elkezdődhet a Hunyadi téri vásárcsarnok belső tereinek felújítása.
Az elképzelések szerint elbontanák a belső terekben az utólagos hozzáépítéseket. Helyreállítanák az eredeti térszerkezetet és megmentenék a földszinten álló kioszkokat. Az önkormányzati portálon megjelent tájékoztatás szerint a központi helyen a termelői és időszakos piac kapna helyet, míg az oldalhajókban több, acélszerkezetű kioszkot alakítanának ki, amelyeket egy közös, bejárható tetővel fednének le, ezzel egyfajta galériát hozva létre, amely rendezvénytérként, gyermekmegőrzőként is működhet majd. A tervezők céljai között szerepel, hogy az épületben lehessen kulturális rendezvényeket is szervezni majd.
A felújítás fontos része, hogy megnyitnák a vásárcsarnok Szófia utcai homlokzatát, ezzel egy időben gyalogosbaráttá tennék a környező utcákat is. A cél, hogy a Hunyadi téri vásárcsarnok ne csak piacként funkcionáljon, hanem közösségi térként is.
Látványterv a Hunyadi téri vásárcsarnok megújuló belső teréről (forrás: terezvaros.hu),
A kioszkok fölé galériaszintet is építenek majd (forrás: terezvaros.hu)
Gombapont a Hunyadin
A rekonstrukció utolsó szakaszában ideiglenesen bezárják a vásárcsarnokot és a téren mobil konténeres árusítással leszünk jelen. Addig azonban várunk
Titeket, Önöket és Mindenkit a J27 Gombapont üzletben a Hunyadin..