Datolyapálma (Phoenix dactylifera)

A datolyapálma, tudományos nevén Phoenix dactylifera, a pálmafélék (Arecaceae) családjába tartozó fa, amelyet az édes, ehető gyümölcsei miatt termesztenek. A datolyapálma már az ősi idők óta nagy becsben részesül, és valószínűleg az egykori Irak és Perzsia területéről származik. A datolya nagyon szereti a meleget. A gyümölcs a Észak-Afrika és a Közel-Kelet öntözhető sivatagaiban vált az alapélelmiszerré és a vagyon fő forrásává. A datolyapálmát termesztik a Kanári-szigeteken, Észak-Afrikában, a Közel-Keleten, Pakisztánban, Indiában, Mexikóban és az Egyesült Államok kaliforniai államában. A datolya igazi hazája Algéria, Marokkó, Tunézia, Egyiptom, Szudán, Szaúd-Arábia, Irak, és Irán, amely a mai napig a legnagyobb datolya exportőr. Európában csak Krétán és Az ibériai félszigeten vannak termő ligetei, az Adrián és Olaszországban ültetetett pálmák a legritkább esetben érik be megfelelő minőségi gyümölcs.

Eredete

A datolyapálma eredete nem ismert. Feltételezések szerint i.e. 6000 környékén jelenthetett meg a közép-keleti régióban, s mivel ezen a területen terjedt el, vált ismertté és kedveltté, így feltételezhetően a gyümölcsfa eredeti bölcsője is itt, a Perzsa-öbölben található.

A megjelenést követő időben, nagyjából i. e. 4000 környékén az ott élő népek vándorlásainak hála a növény szép lassan átterjedt Nyugat-Ázsiába, Egyiptomba, Észak-Afrikába és Indiába is. Majd – a régészeti ásatások során előkerült leletek tanúsága szerint – i.e. 2500 környékén elkezdődött a növénnyel kapcsolatos tudatos gazdálkodás, megindult a datolyapálma háziasítása.

A datolya arab közvetítéssel hamar megérkezett az európai kontinens déli részére is. Ennek köszönhetően a gyümölcs igen régóta jelen van Spanyolországban, a Riviérán, Dél-Olaszországban, Szicíliában és Görögországban is. Igaz azonban, hogy ezeken a helyeken nem érik meg tökéletesen a gyümölcs, így az európai datolya nem vetekedhet arab rokonaival.

Annak ellenére, hogy Spanyolországban már az időszámításunk előtti időszakban megjelent a datolya, az Újvilágban, Kaliforniában csak a XIX. század közepe táján kezdték el termeszteni, a jezsuita és ferences szerzetesek által a XVIII. század végén ültetett első datolyafák után.

A Közel-Keleten népszerű gyümölcs nálunk általában csak a karácsony közeledtével szokott megjelenni a családi asztalokon, pedig egész évben kapható, rengeteg ételhez felhasználható, ezen kívül rendkívül egészséges is.

Datolya az Élet fája a Közel-Keleten

Az élet fájának, áldott fának is nevezett növény még a Koránban is szerepel. Nem is csoda, hiszen a közel-keleti országokban a datolyapálma szinte minden része felhasználásra került. A fa árnyékot biztosított a sivatagban, védelmet nyújtott a széltől, leveleivel fedték a házakat, vagy épp használati tárgyakat (kosarakat, kalapokat, szőnyegeket) fontak belőlük.

Természetesen a fa termése, a datolya volt a legfontosabb, hiszen a gyümölcs tökéletes energiaforrásnak számított, s az egészségre gyakorolt jótékony hatására hamar felfigyeltek, így nem csak táplálékként szolgált, hanem gyakran gyógyszerként is fogyasztották.

A datolyapálma körülbelül 20-25 méter magasra nő. Szára, az idős levélbázisok bemetszéseivel, egy elegáns, fényes, szálas levelekkel zárul, amelyek körülbelül 5 méter hosszúak. A levélhónaljokból virágzati tüskék ágaznak, amelyek az előző évben jelentek meg. A hím és a női virágok külön nőnek. A termesztés során a női virágokat mesterségesen porozzák be. A datolya csonthéjas, magvas termése van, amely hosszúkás alakú. A termés változatos  alakban, méretben, színben, minőségben és hús konzisztenciájában, a termőhely és fajta függvényében. Egyetlen fürtön akár több mint 1000 db gyümölcs is megjelenhet, amely 8-15 kg vis lehet.

A fát vagy magokból, vagy hajtásokból szaporítják, amelyek főként a törzs alján keletkeznek a pálma életének első éveiben. Amikor a hajtások három- vagy hatévesek, és kialakították saját gyökereiket, eltávolítják és ültetik. A pálmafák 4-5 év után kezdenek termést hozni, és teljes termőképességüket 10-15 év alatt érik el, évente 40-80 kg (90-180 font) vagy még annál is több termést hozva. A pálmafákat akár 150 évig is élhetnek, de gyümölcsük termelése csökken, és a kereskedelmi termesztésben fiatalabb korban lecserélik.

Datolya kulturális jelentősége

A pálmalevél eredetileg a győzelem, a siker, a jóság és az örök élet szimbóluma. Niké görög istennőnek, a győzelem istennője is pálmaágat tart. A zsidó-keresztény kultúrkörben is fontos növény, a békét és bőséget szimbolizálja, Jézus Jeruzsálembe való bevonulásakor is jelentős szerepe volt a pálmaágaknak. Jelentése virágnyelven: győztes hódítás. A siker, győztes hódítás, a győzelem ősi jelképe. A római hadvezérek is pálmaág alatt vonultak át győztes csatáik után. A pálma virágát a győzelem előjeleként értelmezhetjük. A pálma magvait, például a datolyát, a győzelem csírájaként üdvözölhetjük.

Mohamedán Datolya

Természetesen muszlim vallási jelentősége és kulturális fontossága a legnagyobb. A Korán “áldott fa”-ként említi a datolyapálmát.  Amikor Mohamed próféta felépítette mecsetjét Medinában, a tartópilléreket a datolyapálma törzséből, a tetőt pedig a leveléből készítették. (Medinát, a második szent várost, azóta is a “pálma városa”-ként emlegetik) Az iszlám hajnalán Mohamed gyakorta hónapokon keresztül datolyán és vízen élt. A haditokban (a próféta tetteit és mondásait elbeszélő történetekben) az áll, hogy ha valamely házban nincs datolya, akkor ott éheznek. A próféta azt is mondotta, hogy aki minden reggel elfogyaszt hét szem datolyát egy kis vízzel, az védetté válik a betegségekkel és a gonosszal szemben. Mohamed próféta 12 legkedvesebb étele betűrendben a következő: árpa, datolya, dinnye, ecet, füge, gomba, gránátalma, méz, olíva olaj, szőlő, tej és víz.
Mikor Szűz Mária Jézussal vajúdott “És a szülési fájdalmak arra késztették, hogy a pálmafa tövébe menjen. Azt mondta: ‘Bárcsak még ezelőtt meghaltam volna és lennék feledéssel elfelejtett!’ Ám fölkiáltott hozzá alulról a [gyermek Jézus]: ‘Ne légy szomorú! Az Urad máris csermelyt fakasztott alattad! És rázd meg magadhoz húzva a  pálmafa törzsét, hadd hullasson rád friss érett datolyát! És egyél és igyál és örvendezz” (Korán 19: 23-26) Ezért régóta úgy tartják, hogy a várandósság idején fogyasztott datolya nagyon megkönnyíti a kihordást.  Sok más vers is említést tesz a Koránban a datolya fontosságáról.

A datolyapálmát díszfaként termesztik az európai Mediterrán partvidék mentén, és leveleit használják a keresztények Palmavasárnapjának és a zsidók a Szukkot ünnepén (Sátorosünnep) való megünneplésére.

Zsidó Kultúrkör

A Szukkot, a „sátoros ünnep”, a zsidó hagyományban is az aratás befejezésének ünnepe. A zsidó naptárban egyfajta levezetése a drámai Jom Kippurnak, az „engesztelés napjának”, amikor is, a hagyományok szerint, Isten mindenki nevét beírja előző évi cselekedetei alapján a „jók”, a „közepesek” vagy a „gonoszok” könyvébe. A  sátor építésének eredete homályba vész, valószínűleg a régmúltban a földműves töltötte ideiglenes sátorban az aratási időszak éjszakáit.

A Sátor a bibliai hagyomány szerint kétféle dolgot jelképez: egyrészt a családi élet színterét, ahol a család legbelső, rejtett élete zajlik; másrészt az Istennel való közösség színhelyét. E sátorba szimbolikusan minden nap más fontos történelmi személyiséget (Ábrahám, Izsák, Jákob, József, Mózes, Áron, Dávid) „hívnak meg” közös étkezésre. Az ünnep jellegzetes kelléke egy háromféle növényből, datolyapálma-levélből (lúláv), mirtuszból (hádász) és szomorúfűz-ágból (árává) készült csokor (arbáá mínim), amit tartva a vallásosok körbejárják a zsinagógát és áldást mondanak a Szukkot napjain, kivéve a szombatot. A hetedik napon az áldást ismételve hétszer teszik meg ugyanezt az utat.

A datolyapálmának a zsidó kultúrában és vallásban különleges szerepe van. A pálmalevél a vallási felvonulásokon a halál felett aratott győzelem jelképe lett. A közeledő őszi sátoros ünnepeken a mirtusz és fűzfaágakkal együtt a sivatagi vándoréveket jelképezi. A zsidó asszonyoknak a kedvesség és az elegancia szimbólumaként adták át hozzátartozóik családi ünnepek alkalmával, mint annak idején Absalom nővérének Támárnak is, elegáns formájára és tartására utalva. Minden bizonnyal ezért is lett a Támár oly gyakori női keresztnév ezen a vidéken. Az Énekek Éneke menyasszonyát, mint a Krisztussal tökéletes egységben élő szellemünk szépségének megszemélyesítőjét a Biblia szintén a pálma karcsú, délceg alakjához hasonlítja: –“De szép vagy, mily bájos és kedves, termeted pálmához hasonló, gyönyörűséggel teljes”

Keresztény kultúrkör

Amikor Jézus szamárcsikón ülve ünnepélyesen bevonult Jeruzsálembe, pálmaágakat lengető nagy tömeg kísérte. A pálmaágak itt akaratlanul is a Megváltó hamarosan bekövetkező vértanúságát és a halálával megszerezhető üdvözülés lehetőségét szimbolizálták. Nyilvánvaló, hogy a Biblia a pálma képét a legszebb hasonlataihoz használja, hiszen ez a növény utak mentén sorakozva, vagy magányos szirten emelkedve egyaránt csodás látványt nyújt.

Virágvasárnap a húsvét előtti vasárnap neve, a nagyhét kezdete a keresztény ünnepkörben. A húsvét előtti 7. nap, míg a farsangi ünnepkör vége után a 40. nap. Ezen a napon vonult be Jézus Jeruzsálembe kereszthalála előtti vasárnapon. Az ókorban szokás volt a Közel-Kelet országaiban, hogy az arra méltó személyek útját valamilyen módon befedjék. Az emberek mind a négy evangélium szerint megadták Jézus Krisztusnak ezt a tiszteletet. Máté, Márk és Lukács szerint a felsőruháikat az útra terítették és gallyakat vágtak a fákról, A pálma a győzelem és a diadal jelképe. Ezért az ünnep neve több nyelven pálmavasárnap (latinul: Dominica palmarum, németül: Palmsonntag, olaszul: Domenica delle Palme , angol nyelvterületen Palm Sunday.).

Szabadság-szobor, a Gellérthegyen

A Gellérthegy tetején a pálmaágat tartó Szabadság-szobor, Kisfaludi Strobl Zsigmond alkotása. A látványos szobor a budapesti látkép része, sőt, a főváros egyik jelképe lett, egyben az ország szabadságának és főváros prosperitásának, jólétének, sikerének szimbóluma.

Hasznosítás

A datolyapálma minden része gazdasági értékű termékeket termel.

Építőipar, csomagolás,

A datolyapálmának minden porcikája jól hasznosítható. A modern időkben a fatörzs épületek és kerítések alkotóeleme. Egykoron a levelét a sivatagi hajlékok fedésére használták.A levelek középső részei anyagot biztosítanak ládákhoz és bútorokhoz; a levélkék kosárfonáshoz; a levélbázisok tüzelőanyagként szolgálnak; a gyümölcsszárak kötözőanyagként és tüzelőanyagként használhatók. Kosarat és kalapot fontak belőle, de ebből készült a szőnyeg is, amit leterítettek a kunyhóban. A fatörzs épületek és kerítések alkotóeleme, a leveleket kötelek,

Élelmiszeripar, állati takarmány

A gyümölcs kocsányából üzemanyagot lehet előállítani.; a rostok kordázáshoz és csomagolóanyaghoz; a magokat néha őrlik és állati takarmányként használják. Szirup, alkohol, ecet és erős ital is készül a gyümölcsből. A nedvet frissen vagy erjesztve iszák, de mivel a kivonási módszer súlyosan károsítja a pálmafát, csak azokat a fákat használják nedvnek, amelyek kevés gyümölcsöt termelnek. Amikor egy pálma kivágásra kerül, a törékeny csúcsrügyeket salátaként fogyasztják.A datolyát nem csak nyersen fogyasztották, hanem szárítva is. A szárított gyümölcs remek lehetőséget kínált az utazók számára, mivel kis helyigényű, magas kalóriatartalmú, hosszan elálló étel volt, így kedvelt csemegévé vált. Nyers és szárított változatai beleivódtak a környező országok konyháinak megannyi fogásába.

Alapvető élelmiszer a Közel-Keleten

Az arab néphagyomány szerint 360 féle haszna van a datolyának. Nehéz ennek utánaszámolni, de bizonyára igaz. A mai korban megfigyelték, hogy a sérült, emberi fogyasztásra nem alkalmas gyümölcsök takarmányként való hasznosítása növeli a tejhozamot. Felaprítva a halgazdaságokban is kelendő táplálék a halaknak. Tudományos bizonyítékokkal ugyan nincs alátámasztva, de megfigyelések igazolják, hogy fájdalomcsillapító hatása is van és a kálium hiányaként jelentkező hypokalémia nevű betegség nagyszerű ellenszere.
Táplálkozástani szempontból a datolya sűrű, egészséges, kitűnő energiaforrás. Természetes módon édes, gazdag rostokban és alacsony a koleszterin tartalma . Sokkal nagyobb a vastartalma, mint bármely más gyümölcsnek, és több benne a kálium, mint a banánban. Egy átlagos méretű gyümölcs 23 kalóriát jelent, vitaminokban dús, különösen sok benne  a B6, a niacin, a folsav és a pantoténsav. Ásványi anyagokban, mint kálium, foszfor és magnézium szintén nagyon gazdag, emellett zsír- és koleszterinmentes, és nem tartalmaz nátriumot sem.

A datolya előállítása sokáig komoly intenzív emberi munkaerőt igényelt. A fák ápolásának és a virágok beporzásának évezredes hagyománya nemzedékről nemzedékre hagyományozódott. A modern technikának köszönhetően ma már ez a feladat sokkal kevesebb ember munkáját igényli – és sokkal gyorsabban megvalósítható.

Szárított Datolya

A datolyapálma gyümölcsei a levelek alatti fürtökben nőnek, érnek. A beporzástól számítva közel 200 napig tartó érésnek néhány szakaszát elkülönítik, a datolya ezek mindegyikében fogyasztható, igaz, az egyes érési fokokon más és más élvezeti értékkel bír.

Az első ilyen szakasz a kimri, amely a nagyjából egy hónapos gyümölcsre értendő. Ilyenkor a legnagyobb a sav és víztartalma a gyümölcsnek, viszont még nem jelentek meg benne a cukrok. A következő szakasz a khalal, amikor már éretté válik a gyümölcs, színe sárgás, pirosas, jóízű, ehető. Az arab országokban a datolya khalal állapotában a legkelendőbb. Ezt követi a rutab elnevezésű érési szint, ahol a növény cukortartalma már jócskán meghaladja a korábbi stációkban szedett gyümölcsökét, csökken a nedvességtartalma és savassága. Az utolsó szakasz a tamr. Ezt a szakaszt csak a legkedvezőbb éghajlati feltételek mellett élő datolyapálmák esetében érdemes kivárni. Ilyenkor jelenik meg az általunk ismert és kedvelt datolya, az édes, nagyon alacsony víztartalmú, „aszalt” gyümölcs.

A datolyáknak hosszú a szavatossági idejük, és sokféle fajtát, beleértve a gyakori deglet noor-t, gyakran szárítva és feldolgozva értékesítenek. A szárított gyümölcs több mint 50 százalék cukrot tartalmaz súly szerint, és körülbelül 2 százalék fehérjét, zsírt és ásványi anyagot egyaránt. Más típusú datolyák, mint például a medjool, friss termékként fogyasztják, és idővel összezsugorodnak és ráncosodnak.

A datolyapálmáknál nem csak a gyümölcsök érési periódusának vannak különféle szakaszai, hanem magából a datolyapálmából is rengeteg változat ismert. Nagyon kedvelt a Barhi elnevezésű iraki fajta, amely termésének kifejezetten kellemes, gazdag íze van. A leggyakrabban exportált fajta a Deglet Noor, amely főleg Tunéziában és Algériában található, s gyakorta használják főzéshez. Ismert még a Hayani, amely Egyiptomban terem, de ezt nem exportálják, a líbiai Saidi vagy az Európában meghonosodott Sayir nem a legjobb minőségű, de ezen az éghajlaton ez érzi jól magát.

Datolya, a gyógyír

A datolya élelmiszer volta mellett fontos gyógyszer is, igazi felüdülés a bélproblémában szenvedőknek. Enyhíti a szorulásos tüneteket, csökkenti a hasmenést, kifejezetten jótékonyan hat a bélflóra egészére. Fájdalomcsillapító hatása régóta ismert, s a másnaposság tüneteit is enyhíti. A mérgezéses megbetegedések utáni rehabilitáció egyik fontos eleme, segít az idegrendszer épségének megóvásában, magas vastartalmának köszönhetően csökkenti a vashiányt, és ezzel együtt a vérszegénységre is kedvező hatással van. Stabilizálja a vérnyomást, ennek köszönhetően segít kiküszöbölni a szív- és érrendszeri megbetegedések egy jelentős részét. A datolyában található magnézium, kálium, vas, élelmi rost, kalcium, mangán, réz, különféle aminosavak, folsav, valamint foszfor. Megtalálható benne az A1-, B1-, B2-, B3-, B5-vitamin. Ellenben zsír-, koleszterin- és nátriummentes.

Datolya a konyhában

Friss

Ha olyan szerencsénk van, hogy friss, érett datolyát tudunk venni, akkor vásárláskor figyeljünk arra, hogy egyforma nagyságú, fényes héjú, száraz, foltoktól mentes gyümölcsöt vegyünk, amelyet a hűtőben téve akár egy hétig is eltarthatunk.

Aszalt datolya

Az asztalt datolyát eredeti csomagolásában nagyjából egy évig vagy a csomagoláson feltüntetett lejárati ideig tárolhatjuk, nedvességtől mentes helyen.A datolyát felhasználhatjuk előételek, saláták, szószok, ragukhoz, köretekhez és desszertek elkészítéséhez is. Nagyon kellemes előétel a datolyával, fügével kínált sajt, de készíthetünk datolyás falatokat is, ahol a gyümölcsöt vékonyra szelt sonkába, szalonnába vagy sajtba tekerve kínáljuk. A datolyákat meg is tölthetjük, a hosszúkás mag helyére tehetünk fűszeres sajt- vagy zöldségkrémeket.

A kevert salátákban is remekül megállja a helyét a datolya. A balzsamecettel nagyon kellemes párost alkotnak, az őszi gyümölcsös, magvas salátáknak kellemes színfoltja lehet néhány apróbb darabra szelt datolya.

A datolyát adhatjuk köretekhez is: a rizs és a kuszkusz biztos otthona lehet az apróbbra vágott datolyának, de minden olyan ételbe beletehetjük, ahol az eredeti receptben mazsola szerepel. Az indiai, keleti konyha édesen, pikánsan fűszeres raguihoz, szószaihoz is hozzáadhatjuk a kimagozott, apróbbra vágott gyümölcsöt.

A desszertek világában a datolyából szinte bármi lehet, emellett magas cukortartalmának köszönhetően a datolyával készített sütemények jóval kevesebb cukor hozzáadásával készülnek, így egészségesebbek. A legegyszerűbb, ha a már ismert módon, a mag helyét töltve kínáljuk a datolyát. A töltelék lehet valamilyen ízesített krém, amelynek jó alapja például a mascarpone, de az igazán édes szájúak akár marcipánnal, csokoládéval is tölthetik a gyümölcsöket.

Édesszájúak kedvence lehet a csokiba mártott töltött datolya. Datolyából készíthetünk fagylaltot, szirupot, édes masszát, pudingot, illetve felhasználhatjuk különféle pitékbe, tortakrémekbe. Beleszórhatjuk egy-egy kevert tésztás süteménybe, muffin tésztájába, vagy akár a püspökkenyér gazdag töltelékébe is kerülhet egy kis datolya. Szárított datolyával ízesíthetünk kenyereket, zsemléket és egyéb pékárukat is. Ha lágyabb textúrára és kevésbé intenzív édes ízre vágyunk, akkor a szárított datolyát felhasználás előtt érdemes egy kis időre vízbe áztatni.

Konyhai felhasználásra íme egy ajánlott felhasználás a Gombaponttól: Brie-Datolyás Töltött Gombakalapkák

és egy angolnyelvú keleti orientalista verzió.

Gyere Gombapontjainkra, vagy rendelj Webshopunkban! Ne hagyd ki a lehetőséget, hogy egy igazi Datolyát kóstoljál! Próbáld ki már ma!