A süngomba nem mese
„Hogy kicsoda Pom Pom? Hogy nem ismertek? Hohó! Igazán senki sem ismer, mert hol ilyen vagyok, hol olyan. Bámulatosan tudom változtatni az alakomat: ha akarom, olyan vagyok, mint egy szőrpamacs, vagy paróka, vagy egyujjas kifordított bundakesztyű, vagy szobafestőpemzli, vagy papucs orrán pamutbojt. Most leginkább szőrsapkához hasonlítok, ahogy ülök az ágon, egy szép hosszú ágon, föl-he-he-he, le-he-he-he, mivel egy szellő hintáztatja az ágat…”
Soha nem gondoltam volna gyerekkoromban, hogy Pom Pom nem egy kitalált mesefigura, hanem valóság. Pom-Pomot ugyanis Dargai Attila, a távolkelt misztikus gombájáról, – a süngombáról, mintázta,
Süngomba, melyet ismerünk még oroszlánsörény- (Hericium erinaceus), majomfej., yamabushitake és persze Pom-Pom blanc gombaként is, amely „csak ül az ágon, egy szép hosszú ágon, föl-he-he-he, le-he-he-he…”
De az érdekes kinézetén túl miért tulajdonítunk neki ekkora jelentőséget, miért tekintik e gombát az élet eredőjének. Távol-Keleten mind kulináris, mind gyógyászati célokra használják. Kutatások azt mutatják, hogy számos egészségvédő vegyületet, köztük antioxidánsokat és béta-glükánt tartalmaz. Különösen az agyra, a szívre és a belekre gyakorol jótékony hatást. A buddhista szerzetesek agyi tonikként használták, hogy a hosszú meditációs időszakokban képesek legyenek koncentrálni.
16 különböző esszenciális aminosavat tartalmaz, amely az emberi szervezet számára is nélkülözhetetlen. Kivétel a metionint és a triptofánt nem tartalmazza, mely embereknél limitáló aminosavként ismert. A legmagasabb aminosavtartalmú gombák közé tartozik, így nem véletlen, hogy gyógykészítményekben is találkozni vele.
Az aminosavak (más néven amino-karbonsavak) az élethez alapvető fontosságú szerves vegyületek, amelyek molekulájában aminocsoport (−NH2) és karboxilcsoport (−COOH) egyaránt előfordul. Molekuláik főként szénből, hidrogénből, oxigénből és nitrogénből épülnek fel. A víz után a fehérjékké összekapcsolódott aminosavak a legnagyobb számban előforduló komponensek az emberi izomzatban és egyéb szövetekben. A proteinekben betöltött szerepükön túl még jó néhány folyamatban vesznek részt, pl. bioszintézisben és az ingerületátvivő anyagok szállításában. Az élő szervezetekben 22 fehérjeépítő aminosav található. Ezek kapcsolódási sorrendje az aminosav-szekvencia, a fehérjék elsődleges szerkezete. Az emberi szervezetben 14-16% a fehérje-, és hozzávetőlegesen 0,1% a szabad aminosavtartalom.
Általános hatások
A süngomba ásványi anyag tartalma, vitaminjai a többi gombához hasonlóan jótékony egészségügyi hatásokkal bírnak, de ami mégis kiemeli a többi gomba közül az az, hogy szinte minden aminosavat tartalmaz. Aminosavak azok a vegyületek, amelyekből az élet született a Földön. A süngomba, olyan, mint az élet forrása. Itt ér össze a misztikum és bizonyító tudományos eredmények.
A hagyományos kínai orvoslás a süngombának gyógyító hatást tulajdonít gyomor- és bélpanaszok, légzésszervi megbetegedések, idegi megbetegedések, mint az Alzheimer vagy a Parkinson kór, magas koleszterinszint, rák és meggyengült immunrendszer esetén. A Hericium erinaceus antibakteriális aktivitással is rendelkezik.
A süngomba idegrendszerre gyakorolt hatását annak köszönheti, hogy stimulálni képes az idegsejtek növekedési faktorát, a Neuron Growth Factor-t (NGF). Az NGF pedig főszerepet játszik az idegsejtek, a központi- és perifériás idegrendszer kialakulásában, egészséges működésében, regenerációjában, ezért is hozható közvetlen összefüggésbe az NGF szint csökkenése a korai Alzheimer kórral és az időskori demenciával.
Az süngomba számos egészségügyi előnyt tartogat. Antioxidánsai révén fellép a szabad gyökök okozta oxidatív stresszel szemben és ezzel a gyulladások, a szív-és érrendszeri-, az autoimmun- és a rákbetegségek ellen. Természetes nootropikum, ami azt jelenti, hogy javíthatja a szellemi teljesítményt, a kognitív képességeket. Mellékhatások nélküli gyógymód lehet a depresszió és a szorongás ellen.
Erősítheti az immunrendszert
Az oroszlánsörény-gomba fokozhatja az immunrendszert, részben a gyulladás csökkentésével és az oxidáció megakadályozásával. Fehérjéi ösztönzik az immunitást erősítő jótékony bélbaktériumok szaporodását. Béta-glükánok fokozzák a makrofágok működését, amelyek bekebelezik és eliminálják a kórokozókat. A béta-glükán képes arra, hogy aktiválja a szervezetbe jutott kórokozók elleni védekezésben részt vevő receptorokat, ily módon azok felismerik és megsemmisítik a tumorsejteket is. Miután a béta-glükán jelentős immunstimuláló, fogyasztása segít az allergia leküzdésében, de egyes krónikus bőrgyulladások, például az ekcéma megszüntetésében is.
Szorongás és depresszióellenes lehet
A süngomba-kivonat hasznos lehet a szorongás és a depresszió kezelésében. A gomba lipopoliszacharidjai antidepresszáns hatást fejtenek ki.
Azok a nők, akik számos egészségügyi panasszal, köztük menopauza tüneteivel és rossz alvásminőséggel küzdöttek 4 héten keresztül süngomba-kivonatot vagy placebót fogyasztottak. Előbbiek körében enyhültek a tünetek és a szorongás a placebót szedőkhöz képest. A süngombában található bioaktív vegyületek utánozni tudták a hagyományos antidepresszáns gyógyszerek hatását. Ezek a vegyületek képesek voltak támogatni a neuroendokrin rendszert, továbbá segítettek az új idegsejtek létrehozásában. A hagyományos szelektív szerotonin visszavétel gátlókkal, más antidepresszánsokkal, illetve egyéb pszichoaktív gyógyszerekkel ellentétben nem áll fenn a függőség kockázata.
Támogatja a kognitív egészséget
Az agy bizonyos betegségei, például a demencia elleni védelemben fontos szerepe lehet. között. A süngomba fokozhatja a kognitív funkciókat. A gombák képesek lehetnek olyan betegségek kezelésére vagy megelőzésére, amelyek a kognitív egészség romlását okozzák, mint például a Parkinson- és Alzheimer-kór. A süngomba segített kivédeni a béta-amiloid (az Alzheimer-kórhoz társuló agyi plakkokat képző anyag) felhalmozódása által okozott memóriaproblémákat. Az iszkémiás stroke elleni lehetséges neuroprotektív szerepét ugyancsak kimutatták. A belőle kivont poliszacharidokat használta fel az amiloid plakk kezelésére a poliszacharidok neuroprotektív hatással voltak az amiloid plakk által megtámadott neuronokra.
Elősegíti az idegrendszer helyreállítását
A agyműködés az életkor előrehaladtával lelassul. Az öregedéssel társított tüneteket, például a memóriavesztést és az összpontosítás hiányát a zsugorodó és sérült idegsejtek okozzák. A süngomba élettanilag támogatja az agy egészségét azáltal, hogy serkenti két fontos vegyület, az idegnövekedési faktor (NGF), és agyi eredetű neurotróf faktor (BDNF) létrehozását. Az oroszlánsörény-gomba kivonata ösztönözheti az idegsejtek gyorsabb növekedését és helyreállítását. Idegkárosodás esetén gyorsabban regenerálódtak az idegsejtek.
Védi a szívet
A süngomba-kivonat javítja a szív egészségét, a gomba vegyületei csökkentik a koleszterinszintet. Mivel az elhízás és a magas trigliceridszint egyaránt a szívbetegség kockázati tényezőjének számít, ez az egyik módja annak, hogy az oroszlánsörény-gomba hozzájáruljon a szív egészségéhezHasznos lehet a szív- és érrendszeri problémák kezelésében vagy megelőzésében. Etanolos kivonata javítja lipidanyagcserét. Megakadályozza a trombózishoz társuló vérlemezke-aggregációt, vagyis trombózis infarktus és strok megelőző hatása van.
A süngomba rákellenes lehet
A Hericium erinaceus antioxidáns tulajdonságai szerepet játszhatnak a rák megelőzésében vagy kezelésében Kivonata terápiás potenciállal bír a leukémia ellen. Hatékony lehet a máj-, vastagbél– és gyomorrákkal szemben. Noha ezek a megállapítások ígéretesek, jelenleg nem jelenthetők ki teljes bizonyossággal. A rákos sejtek esetében a béta-glükánok fogyasztása aktivizálja azokat a természetes immunsejteket, amelyeknek alapjában véve nem feladatuk azok felismerése. A gombakivonat az 5-fluoruracilhoz hasonló tumorelnyomó aktivitást mutatott, amely a gyomor-bélrendszeri daganatok kezelésére használt, széles körben alkalmazott gyógyszer, és jóval alacsonyabb általános toxicitást mutatott, mint az 5-fluoruracil.
A stressz és az elhízás krónikus gyulladást okozhat, ami hozzájárulhat a cukorbetegséghez. A krónikus gyulladás kezelésével elméletileg kiiktatható a cukorbetegség egyik kockázati tényezője. A diabétesz kezelésében kulcsfontosságú a vércukorszint szabályozása. A cukorbetegség egyik szövődménye az idegkárosodás. A süngomba fogyasztása alacsonyabb vércukorszintet, és csökkent idegfájdalmat eredményezett.
Gondoskodhat az emésztőrendszer egészségéről a süngomba
Ezt a gombát gyakran használták a kínai orvoslásban gyomor- és bélrendszeri problémák kezelésére, és úgy tűnik, hogy ezt a tudomány is alátámasztja. A süngomba képes csökkenteni a gyulladásokat, ami előnyös lehet a gyulladásos bélbetegségben szenvedők számára. Prebiotikumként hat, ösztönözve az egészséget elősegítő bélbaktériumok szaporodását. A gyulladásos bélbetegség által okozott szövetkárosodás csökkenthető a süngomba-kivonattal. Képes kezelni a gyomor- és nyombélfekélyt. Ezeket gyakran a Helicobacter pylori baktériumok idézik elő, ám a Hericium erinaceus meggátolja a szaporodásukat.
Elősegítheti a sebgyógyítást
A süngomba kapcsán a vizsgálat megállapította, hogy kivonatának helyi alkalmazása gyorsabb sebgyógyulást eredményezett.
Gyógygombakészítmények
A süngomba az egyik leggyakrabban előforduló gombaalapanyag a különböző gyógyhatású készítmények összetevőiben. Gombapont üzleteikben megtalálhatóak az egyik legnagyobb magyar erre szakosodott cég, GombaDr süngomba termékei.
A süngomba mint gomba
Az süngomba, oroszlánsörény-gomba (Hericium erinaceus), másnéven majomfejgomba, yamabushitake vagy Pom-Pom blanc, egy gombafaj a galambgomba alkatúak közül. Magyarországon védett gomba! 2018-ban az Év gombája volt. – Eszmei értéke:5 000,- Ft.
Fiatalon hófehér színéről és jellegzetes festőpemzli-szerű megjelenéséről meglehetősen könnyen felismerhetjük. Ráadásul nem éppen apró termetű, a 20-25 cm-es példányok még nem is számítanak igazán termetesnek, ha megfelelő időjárás és elegendő tápanyag áll rendelkezésére. Az ilyenkor a sötét erdők kidőlt fáin messzire fehérlő gomba termőteste perszer csak ideiglenes megjelenése az adott fajnak. Leginkább az őszi hónapokban, szeptembertől novemberig jelenik ebben a formájában meg, de a gombafonalak ezt megelőzően, és a termőtest elérése után is ott vannak az adott holt faanyagban.
Táplálkozása heterotróf, korhadékbontó, a leginkább kedvelt fajok a kemény fájú lombos erdőalkotók, Magyarországon leggyakrabban a bükk és a tölgyek kidőlt, vagy még lábon álló, de elhalt egyedei. A gomba elsőként a kérgen kívül egy vékony fehér rétegként jelenik meg, majd a termőtest viszonylag gyorsan, napokon belül kifejlődik. „Tüskéi” hosszúak, vékonyak, puhák, s mindig lelógók, mint a szomorú fűz ágai. Így kicsit Pom-pom-ra hajaz, a szó legszorosabb értelmében. A számtalan tüskét viselő termőtest egyetlen tőről fakad, ahol a szövedék áttörte a táptalajul szolgáló fa kérgét.
Miután spórái beérnek, színe is változik, a szép fehér húsból először sárgás piszkosfehér, majd drappos árnyalatú lesz, ilyenkor már inkább ázott pulikutya szerű, és az illata sem az a kimondott jó gombaillat, inkább a fenti jószágéhoz hasonló. Kedvezőtlen időjárási körülmények közt a spóratermelési folyamatot nem tudja a gomba befejezni, könnyen kiszárad, elhal. A szárazság mellett a fagyra is érzékeny, ilyenkor a gyengébb részek szinte folyóssá válnak, annyira meglágyulnak, s ezzel együtt növekedésük is leáll.
Süngomba a konyhában
Ellentétben a legtöbb tövises gombával a süngomba ehető. Az elkészítése: mosás nélkül (különben teleszívná magát vízzel) kockára vágják, és vajban, vagy olajban megsütik.
Étkezési célra rendkívül kedvelt, ízletes, a homárhoz hasonló ízű, húsos, de lágy textúrájú. Ha szeletekre vágják, be lehet panírozni és úgy kirántani, vegetáriánus rántott „húsnak”. Az állaga hasonlít a tengeri gyümölcsökéhez. Az íze a borjú-, vagy szárnyashúséra emlékeztet, enyhe kókusz-, citromfű- és gyümölcsös aromával, ami a 4-oktanolid ill. a limonén tartalmára vezethető vissza.
Fogyasztása kockákra vágva sütve, vagy szeletelve kirántva lehetséges. A vegetáriánusok körében is kedvelt étel. Miért is olyan különleges ez? Nem azért, mert így elmondhatjuk, hogy gyógyhatású, hanem azért, mert tényleg szuperfinom. Egy kicsit fűszeresen gyümölcsös gombaízt képzelj el, melyhez egy érdekes, hófehér sünforma gomba társul. Ára miatt érdemes más kevéssé aromás gombákkal (laska, csiperke, portobelló) társítani a tányéron, hogy íze érvényesüljön és mégis jóllakhassunk ezen különlegesség fogyasztása mellett.
Íme egy recept a Kifőztük blogtól: sütőben sült parajjal tálalt süngomba.
Kóstolj!
A süngomba megvásárolható, gyertek Gombapontjainkra, illetve Webshopunkra,